Prototypowanie UX aplikacji 您所在的位置:网站首页 prototypy Prototypowanie UX aplikacji

Prototypowanie UX aplikacji

2023-05-14 00:22| 来源: 网络整理| 查看: 265

Cechy Prototypów

Prototypy stanowią ważny element czwartego z kolei i przedostatniego etapu procesu tworzenia produktu cyfrowego. Fazę Designu (w której tworzymy Prototypy) poprzedza Faza Rozwoju Koncepcji, Faza Strategii, Faza Odkrycia oraz następuje po niej Faza Wdrożenia. Prototypy pozwalają na projektowanie, testowanie, optymalizowanie doświadczeń użytkownika (User Experience - UX). 

Bardzo istotną cechą każdego Prototypu produktu cyfrowego jest jego interaktywność. Prototyp aplikacji powinien umożliwiać poznanie działania jej najważniejszych (lub wybranych) funkcji. Najlepiej za pomocą działania (np. uruchomienia funkcji i poznania odpowiedzi, jakie ona powoduje).

Prototypowanie pozwala na testowanie niemal wszystkiego. Od szybkości działania aplikacji, przez jej użyteczność, przepływy użytkowników (User Flows) po emocje, jakie ona budzi. 

Podsumowując, czym jest Prototyp? Jest pierwszą (i kolejną) realistyczną, testową wersją produktu. Jego namiastką (prototypy są uproszczonymi lub niepełnymi wersjami), propozycją, zbiorem pomysłów, które poddaje się weryfikacji i poprawie.

Widok interaktywnego prototypu stworzonego w oprogramowaniu Figma.

Prototypownie nie odnosi się tylko do tworzenia wersji próbnych całych aplikacji, ale może być także stosowane do tworzenia wariantów poszczególnych elementów (np. przycisków interfejsów). Także aplikacji webowych i mobilnych już istniejących.  

Funkcje Prototypownia, czyli do czego służą Prototypy?

Jak przekonuje Jan Młodkowski w książce pt. „Aktywność wizualna człowieka”, ludzie są istotami wzrokocentrycznymi. Nic więc dziwnego, że jesteśmy przekonani, że “zobaczyć, to uwierzyć”.

prototypowanie ux - książka Zgodnie z teorią Jana Młodkowskiego większość naszej aktywności – poznawczej, behawioralnej, emocjonalnej – ma związek z procesem widzenia.

Naturalną potrzebę doświadczenia pomysłu, koncepcji, funkcji za pomocą wzroku Prototypowanie pozwala spełnić w sposób zadowalający. Pozwala także uruchomić wyobraźnię, dzięki czemu możemy “poczuć ducha” projektu, doświadczyć, zrozumieć jego najważniejsze cechy. 

Prototypowanie pozwala także na:

redukcję czasu projektowania produktu cyfrowego (w szczególności od czasu, gdy są dostępne dedykowane narzędzia) redukcję kosztów jego wytworzenia (w szczególności pozwala uniknąć ponoszenia kosztów błędnych decyzji projektowych, wynikających z niedostosowania produktu do rzeczywistych potrzeb) testowanie i eliminację pomysłów (wadliwych, chybionych, kosztownych) szybkie, proste i skuteczne poznanie reakcji przyszłych użytkowników konfrontację wyobrażeń z rzeczywistymi potrzebami przyszłych użytkowników ewaluację i uświadomienie ryzyk, zysków, kosztów i możliwości wprowadzanie zmian na bardzo wczesnym etapie zapewnienie poczucia kontroli zainteresowanym interesariuszom skrócenie wprowadzenia produktu na rynek szybki i bardziej konkretny feedback od użytkowników, interesariuszy uczynienie produktu cyfrowego bardziej atrakcyjnym, pożądanym, dopasowanym, użytecznym sprawdzenie i porównanie różnych rozwiązań danego problemu poznanie doświadczeń użytkownika (User Experience) poprawę komunikacji w zespole i z zewnętrznymi interesariuszami (Prototypy mają poglądowy charakter, dzięki czemu łatwiej sobie wyobrazić ich docelowy wygląd i sposób działania).

Prototypowanie oczywiście ma także wady, ale są one niewspółmierne do zalet. Najczęściej wskazuje się, że tworząc Prototypy, wydłużamy czas wprowadzenia produktu na rynek oraz podnosimy jego koszty. Jest to argument typu “na dwoje babka wróżyła”. Dlaczego?

Zależnie od tego, na czym się skupimy, ten sam argument może działać na korzyść Prototypowania, ale może być także uznany za jego wadę. Doraźnie, testowanie oczywiście wymaga czasu i środków. Ale jeśli w efekcie tej “inwestycji” zaoszczędzimy jeszcze większą ilość czasu i środków, okaże się ona sensowna i niezbędna. Brzmi przekonująco? Według mnie tak.

Na pewno Prototypowanie nie powinno być działaniem “pro forma”. Jego cele oraz środki ich osiągnięcia powinny być przemyślane i określone.

Podstawowym celem Prototypowania jest odpowiedź na najważniejsze pytania:

do czego służy produkt? jakie potrzeby zaspokaja? jakich potrzeb nie zaspokaja? dlaczego nie jest w stanie ich zaspokoić? czy produkt jest zgodny z oczekiwaniami? czy wszystkie funkcje są zrozumiałe i potrzebne (konieczne)? jakie emocje budzi? czy produkt, rozwiązanie, funkcjonalność wydaje się prosty, intuicyjny? jak prezentuje się na tle produktów konkurencyjnych?

Siłą rzeczy nie jest to lista pełna i każdorazowo, ze względu na specyfikę projektu, będzie się różniła zakresem oraz szczegółowością pytań, problemów. 



【本文地址】

公司简介

联系我们

今日新闻

    推荐新闻

    专题文章
      CopyRight 2018-2019 实验室设备网 版权所有